Jautājumi un atbildes




Savvaļas dārza veidošana




Īsā rokasgrāmata savvaļas dārza izveidošanā.




Kas Jums būs nepieciešams?
• Savvaļas puķu sēklas sēklas, kā piemēram: Johnsons sēklas no sērijas ‘Bees & Butterflies’ un ‘Wildflower’ vai sēklas no firmas MrFothergill’s – sērija ‘Wildlife’ un ‘Wildflower’
• Dārza lāpsta vai dakša
• Grābeklis
• Sēklu trauciņš ar vāku
• Komposts



Kāpēc man vajadzētu izveidot savvaļas dārziņu?
Dārzi spēlē ļoti lielu nozīmi savvaļai, tie ir nepieciešamie resursi lielai daļai dzīvās radības. Savvaļas dārzi mēģina palielināt pieejamos resursus, bet tam nav jānotiek haotiski un nekārtīgi. Johnsons un Mr Fothergill’s izmeklētās tauriņus un bites piesaistošās puķes, kā arī savvaļas puķes rada lielisku dzīvesvietu un vērtīgu barības avotu ļoti daudzām kukaiņu sugām, kuras savukārt ir barība citiem insektiem, putniem un mazajiem zīdītājiem. Faktiski sugu skaits pieaug un tas palīdz dabiski kontrolēt kaitēkļus. Bizbizmārītes un ziedu mušas kāpuri, piemēram, ir lieli laputu ēdāji. Vai arī ziedu nogatavojušās sēklotnes ir lielisks barības avots rudenī.

Liela daļa putnu pārtiek no insektiem un sēklām.
Savvaļas puķes ir ļoti skaistas un lieliskas, kā arī ļoti viegli audzējamas, jo tās taču aug arī savvaļā, kur tās ir pieskaņojušās klimatiskajiem apstākļiem. Daudzas sugas labi aug pat nabadzīgās augsnēs un ir izturīgas pret slimībām, un pat atbaida dažādus kaitēkļus.
Audzējot šos augus savā dārzā radāt labāku bioloģisko daudzveidību, gūstot labumu kopējai ekosistēmai un apkārtējai videi.






SAVVAĻAS DĀRZA VEIDOŠANA



Kur
Daudzas bites un taureņus piesaistošās un mūsu pašu savvaļas puķes ir viegli sēt uzreiz jau paliekošā vietā sagatavotā puķu dobē. Parasti uz sēklu paciņām ir norādīts, kādu vietu labāk izvēlēties, vai tā ir saulaina vai ēnaina. Dažas savvaļas puķes tomēr labāk sēt kasetēs un dēstus izaudzēt telpās, un tikai tad, kad tās ir paaugušās – izstādīt ārā pēc salnām paliekošā vietā.

Pirms sējas ārā, augsni ieteicams uzrakt un nogrābt, lai tā būtu līdzena un viendabīga. Sēklas sēj reti rindās, kuru attālumi parasti uzrādīti uz sēklu paciņas. Kādēļ sēt rindiņās, nevis izklaidus? Jo tā būs vieglāk noteikt, kuras ir jūsu sētās sēklas, ne uzdīgušās nezāles. Sēklas sējot, nedaudz apsedz ar augsni un aplaista. Centieties izmantot smidzinātāju, jo pārāk liela ūdens strūkla varētu izskalot sēklas. Ja sējat kasetēs un podiņos telpās, pārliecinieties, lai komposts būtu svaigs, novietojiet tos 15-20 grādu temperatūrā pēc Celsija un pārsedziet ar stiklu vai polietilēnu, lai ilgāk saglabātu mitrumu. Noņemiet pārsegu, kad sēklas ir sadīgušas. Neaizmirstiet pielikt etiķeti ar uzrakstu, kas šeit aug. Paldies Johnsons firmai, jo katrai sēklu paciņai šāda etiķete jau ir pievienota klāt. Lai pagarinātu ziedēšanas periodu, viengadīgās puķes var sēt vairakkārt – ar 2-3 nedēļu intervālu.
Audzēšana
Kad sēklas sadīgušas un stādi paaugušies, tos rūpīgi izretina retāk, kā norādīts uz sēklu paciņas. Izņemiet mazākos un atstājiet spēcīgākos stādus. Šāda retināšana veicina arī gaisa apmaiņu augsnē, kas ļauj izvairīties no dažādām slimībām. Augsnei vienmēr jābūt mitrai, bet ne slapjai un brīvai no nezālēm. Telpās audzētos dēstus pārstādiet lielākos podiņos. Vienmēr stādiņus turiet aiz lapām, tādā veidā Jūs nevarat salauzt stāda kātiņu. Jaunajos podiņos tie aug līdz tos pārstāda ārā paliekošā vietā. Stādus, kurus audzēsiet ārā pirms izstādīšanas , ieteicams aklimatizēt – tos novietot siltā vietā ārā uz pāris stundām dienā. Stādiet ārā paliekošā vietā pēc divām nedēļām (izvairieties no salnām). Stādīšanas attālums norādīts uz paciņas.
Ziedēšana
Viengadīgās puķes enerģiski zied pirmajā gadā un tad tās iet bojā, jo to dzīves cikls ir beidzies. Daudzas divgadīgās un daudzgadīgās puķes turpina ziedēt līdz pat vēlam rudenim, kad sākas salnas. Daudzgadīgās puķes lielākoties sāk ziedēt otrajā gadā pēc sējas. Pirmajā gadā tās veido auga ceru.


Padomi
• Regulāra noziedējušo ziedu noņemšana var paildzināt ziedēšanas periodu. Kā arī, ja ziedus nenoraujot, tie nogatavinās sēklas, ar kurām vēlāk barosies putni; tās iesēsies nākamajam gadam un ziedu būs vēl vairāk.
• Izveidojiet dārza malā kādu vietu, kur zālienu nepļausiet un ļaujiet tam augt. Jūs pamanīsiet, ka ir ļoti daudz dažādu dabas augu, kas slēpjas jūsu nopļautajā zālienā. Un gaida, kad tās varēs uzziedēt un nogatavināt sēklas.
• Sējiet puķes paralēlās, līkās līnijās, tas veidos dabīgāku efektu.
• Ar viengadīgajām puķēm viegli un ātri var aizpildīt dažādus robus puķu dobēs.
• Puķu dobes aizmugurē var izveidot malkas grēdu, kas kalpos kā ēnojums augiem un vieta, kur ziemas guļā dotos ļoti daudz kukaiņu.
• Izveidojiet nelielu dārza baseinu, ja vieta Jums to ļauj. Tādejādi Jūs savā savvaļas dārziņā varēsiet izaudzēt vēl vairāk augu.
• Komposta kaudzi neapsedziet, jo šeit arī varētu pārziemot dažādas kukaiņu sugas.



Visas bišu sugas vāc ziedputekšņus.